Moernaut Schoenen & Lederwaren werd gesticht in 1938 door René Moernaut en zijn echtgenote Paula Meysman. Zij vestigden zich in het ouderlijke huis van Paula, tegenover de (intussen verdwenen) Brouwerij Van Assche in de Van Langenhovestraat in Sint-Gillis bij Dendermonde. De eerste etalage werd gemaakt in een poort.
Al snel werd het schoenwinkeltje in de streek bekend om de vakkennis van René (waaronder maatwerk voor orthopedische schoenen) en de klantvriendelijke bediening, waarvoor Paula instond. René werkte intussen ook verder in een schoenfabriek op de Kleine Zavel in Brussel. Na de zware dagtaak werkte hij thuis de reparaties van schoenen af. Hun kinderen, Jessie en Willy, hadden ook al snel de schoenmicrobe te pakken.
Na de schooluren kwamen ze meehelpen in de - steeds meer - florerende zaak. In 1969 groeide Schoenen Moernaut uit zijn voegen en werd de verkoopsruimte verdubbeld. Helaas overleed René Moernaut in 1973 op veel te vroeg leeftijd (62) en werd het een zware taak voor de kinderen, maar tegelijk ook een motivatie, om hun vaders’ werk en droom verder te realiseren.
In 1974 kreeg de familie de kans om zich in een groot pand op de Sint-Gillislaan te vestigen. Dit was een belangrijke stap om de verdere groei van de zaak te waarborgen. Toen in 1983 het aanpalende grootwarenhuis Rafam zijn activiteiten stop zette, besliste Moernaut een zelfbedieningszaak hierin op te richten.
Nadat Evert, de oudste zoon van Jessie, zijn studies beëindigd had, besloot ook hij in de zaak te komen en meteen luidde hij, en even later ook broer Rikkert, de derde generatie van de familie Moernaut in.
In 1993 werd de familie getroffen door het overlijden van Paula Meysman. De kinderen en kleinkinderen van Paula zouden echter naar het voorbeeld van Paula hun "liefde voor het vak" en hun "inzet voor de klant", steeds hoog in het vaandel blijven dragen.
Een groots project volgde later dat jaar. De winkel werd "omgetoverd" tot één groot winkelpand van om en bij de 900 m². Moernaut kreeg een face-lift. Een (voor die tijd) futuristich ogende gevel, alsook de gedurfde architectuur van het interieur verraden de toekomstgerichte visie van de familie Moernaut. De semi-zelfbediening gecombineerd met bediening was een uniek concept. De klant kan eerst rustig rondkijken, zelf in zijn/haar maat één schoenen passen en advies vragen indien nodig.
De collecties (meer dan 200 merken) worden ieder seizoen met de grootste zorg uitgekozen door Jessie Moernaut, zoon Evert en zijn echtgenote Elsy. Het aankoopteam bezoekt de internationale beurzen in Milaan, Parijs, Amsterdam, ... om de juiste modetendenzen te kennen, nieuwe merken te ontdekken.
In 2010 is Moernaut klaar voor een nieuw hoofdstuk, een nieuw jasje. De winkel wordt volledig getransformeerd in samenwerking met B-architecten en bouwteam Inter-Fast. De verkoopsoppervlakte is nu 1200 m², wat meer comfort biedt aan de klanten, meer mogelijkheden geeft aan Moernaut om hun collecties verder uit te breiden. Het resultaat kan je nu komen ontdekken.